'888' katma değerli servis numaralarından gelen SMS'lere dikkat!

Son zamanlarda 888 Katma Değerli Servis numaralarından gelen SMS'ler vatandaşları mağdur etmeye devam ediyor. Konuyla ilgili İSOBİL SMS'in CEO'su Mehmet Altındağlı, vatandaşlara önemli bilgiler verdi.

'888' katma değerli servis numaralarından gelen SMS'lere dikkat!


İSOBİL SMS'in CEO'su Mehmet Altındağlı, son zamanlarda artan SMS dolandırıcılığı hakkında vatandaşlara uyarılarda bulundu. 888 Katma Değerli Servis numaraları üzerinden yollanan SMS'ler ile vatandaşların dolandırıldığını dile getiren Altındağlı, gelen SMS'lerin içeriklerini tam okumadan herhangi bir bağlantıya tıklamaması, 888 vb. ile başlayan çağrı merkezi numaralarını aramamalarını belirtti. Binlerce vatandaşın mağdur olduğunu ifade eden Altındağlı, ''Bu numaralar arandığı anda GSM Operatörünüz ile bu firmalar arasında yapılan anlaşma ile sözde danışmanlık adı altında almadığınız bir hizmetin bedeli olarak GSM faturanıza 20 TL ücret yansıtılıyor ve bunun iadesi olmuyor” dedi. 


Dolandırılmamanın püf noktaları


Şüpheli SMS'ler hakkında da önemli bilgiler veren Altındağlı, "'DEGERLI MUSTERIMIZ' şeklinde başlayan '36 AY VADEYE KADAR 25 BIN TL TUTARLA GELIR BELGESIZ KREDI' şeklinde devam eden mesajlarda vatandaş ilk olarak gönderen başlığına bakması gerekiyor. Ancak gönderen başlığı da yanıltıcı ve aldatıcı olabilir. Bu nedenle mutlaka mesajın bütünlüğüne bakarak herhangi bir bağlantıya basmadan önce adresin kurumsal olup olmadığı kontrol edilmeli, mümkünse bilgisayar üzerinden denenmesi gereklidir. Çünkü cep telefonu üzerinden tıklanan bağlantılar otomatik olarak GSM operatörleri üzerinden sanki siz bu servislere üye olmak istemişsiniz gibi işlem yapmaktadır. Ancak bilgisayar üzerinden bağlantıya tıkladığınızda işlem gerçekleşemez" diye konuştu. Gönderilen SMS'in içerisinde birçok tuzak olduğunu söyleyen Altındağlı, sözlerine şöyle devam etti: 

"Gönderilen mesajlarda, 'SMS almak istemiyorsanız bu bağlantıya tıklayın veya arayın' şeklindeki mesajlara da dikkat edilmesi gerekiyor. Eğer bağlantı güvensiz görünüyorsa kesinlikle tıklamayın. Hiçbir firma SMS iptali için bir çağrı merkezi numarasını aramanızı istemez. İptal için kısa numaraya 'iptal' yazıp göndermenizi ister. Ancak buradaki kısa numara da çok önemlidir. Bir abonelik servisi olabilir, dikkat etmeniz gerekmektedir. SMS almayı iptal edeyim derken, başka bir servise abone olmuş olabilirsiniz."


Operatörlerin de sorumluluğu var


SMS'lerin sonunda B ile başlayan ve 4 haneli kod bulunduğunu belirten Altındağlı, bu kodlar sayesinde internette aratarak SMS'in hangi servis sağlayıcısından geldiğini öğrenilebileceğini kaydetti. Gönderilen SMS'de dolandırıcılık şüphesi varsa, telefon operatörünün kendi üzerinden bu tür içeriklerinin gönderilmesini engellemesi gerektiğini de ifade eden Altındağlı, "İSOBİL SMS olarak, vatandaştan gelen ilk şikâyette gönderilen SMS'in ekran görüntüsünü istiyor, belirtildiği gibi içerisinde bankacılık terimleri, yanıltıcı, aldatıcı ifadeler, dolandırıcılık şüphesi varsa SMS'i gönderen firmanın hesabınız askıya alıyoruz. Ayrıca, internet sitemize koyduğumuz SMS İPTAL B234 formu ile 'B234 operatör kodu ile gelecek SMS mesajlarının tarafınıza gönderilmesi engellenecektir' işlemi online olarak gerçekleştiriyor" şeklinde konuştu.

Ücretsiz Hesap Taşıma

Daha önce çalıştığınız firmanız hizmetinden memnun değilseniz ya da daha uygun fiyata toplu sms almak istiyorsanız hesabınızı sizin adınıza ücretsiz taşıyoruz. Veri kaybı olmaması için titizlikle çalışıyoruz üstelik güvenlik ve gizliliğe son derece önem veriyoruz.

Online Kredi İadesi

Gönderdiğiniz toplu smsler, karşı tarafın telefonu kapalı olması ve ya şebekenin çekmemesi nedeniyle hataya düşen ve ulaşmayan mesajlarınızın kredisini anında hesabınıza geri yükler.

Online Raporlama

İSOBİL Güçlü Raporlama sistemi, anlık çalışır ve mesaj gönderimlerinizin başladığı andan itibaren sonuçları ekranınıza yansıtır. Böylece mesajınızın ulaştığı ve ulaşmadığı kişileri, saat-tarih-ulaşmama sebepleri gibi kriterleri de size belirterek sunar.

Kara Liste Filtresi

Geliştirilmiş kara liste sistemi sayesinde mesajlarınız istemediğiniz kişilere ya da sizden mesaj almak istemeyenlere hiçbir şekilde mesaj ulaşmaz.

Online Excel Aktarımı

Excel’den kolay aktarım modülü sayesinde Excel 97-2003 ve Excel 2007-2010 dosyalarınızı birkaç saniye içerisinde kolayca rehberinize aktarabilirsiniz. Ve dilediğiniz kadar grup oluşturabilirsiniz.

Bulut Panel

İnternete bağlı olduğunuz her cihazdan kolayca sms panelinize giriş yapabilir, toplu sms gönderebilir ve göndermiş olduğunuz mesajların raporlarını anlık sorgulayabilirsiniz.

7/24 Müşteri Desteği

Sorunsuz ve Hızlı bir şekilde hizmet sunmayı amaçlayan İSOBİL olarak takıldığınız bir anda müşteri temsilcilerimiz size yardımcı olmak için sadece birkaç tık uzağınızda hazır! İster biz sizi arayalım ister siz bizi arayın.

Çok Hızlı Gönderim

Gelişmiş altyapımız ve operatörler ile doğrudan olan ara bağlantımız sayesinde göndereceğiniz mesajlar birkaç saniye içerisinde ulaşır. Mesajlarınızı gönderin ve arkanıza yaslanın.

Online Alışveriş

Online alışveriş sistemimiz ile web sitemiz üzerinden güvenli ve hızlı bir şekilde toplu sms paketlerimizden istediğiniz alımı gerçekleştirebilirsiniz.

SMS Mobil Uygulaması

İSOBİL Mobil Uygulaması ile çok daha hızlı bir şekilde kontrol panelinize erişip, gruplarınıza mesaj gönderebilirsiniz. Kısacası işlerinizi daha da hızlandırmak için mobil uygulamanız hazır.

Hitaplı Mesaj Gönderimi

Müşterilerinize, üyelerinize veya kullanıcılarınıza gelişmiş sms panelimiz sayesinde kişilerinizi kendi adına ve soyadına özel mesaj gönderebilmenizi sağlıyoruz. Üstelik hiçbir fiyat farkı olamadan bu hizmeti sunuyoruz.

Şifre İşlemleri

Gizliliğe son derece önem veren bir kurum olarak şifrelerinizi istediğiniz zaman istediğiniz şekilde değiştirebileceğiniz bir panel sunuyoruz. Teknoloji dünyasının içerisinde olduğumuz için kullandığınız tüm şifrelerinizi sık sık değiştirmenizi öneriyoruz.

İleri Tarihli Gönderim

Güçlü Kontrol Panelimiz ile mesaj atmak için devamlı sisteme giriş yaparak vakit kaybetmeyin. Sisteme bir kez giriş yapıp 1 haftalık, 1 aylık, 1 senelik belirlediniz mesajlarınızı ileri tarihe ayarlarsanız sistemimiz otomatik olarak o gün ve saatte mesajı gönderecektir.

Otomatik Kredi Hatırlatması

Kaç kredinizin kaldığını otomatik kredi hatırlatması sistemimiz ile belirlediğiniz kredi adedinden aşağıya düştüğünüzde cep telefonunuza anında mesaj olarak iletiyoruz. İnsanlık hali unutabilirsiniz.

Hazır Mesaj Oluşturma

Hazır Mesaj Oluşturma sistemimiz ile her seferinde aynı mesajı yazmanıza gerek kalmıyor. Bir kere mesajınızı hazırlıyorsunuz ve istediğiniz zaman hazırladığınız mesajı tekrar tekrar gönderebilme imkânı sağlıyoruz