BTK CLI'ya İlişkin Düzenlemeler

Değerli Müşterilerimiz,

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunun (BTK), Elektronik Haberleşme Sektörüne İlişkin Kısa Mesaj Hizmetleri (SMS) kapsamında CLI’ya İlişkin Düzenlemeler bağlantısında bulabileceğiniz Alfanumerik (CLI) kullanımına ilişkin yeni düzenlemesine istinaden,
08 Aralık 2016 tarihi itibariyle tarafımızca uygulanmaya başlanacak olan ve SMS metinlerinin sonuna eklenmesi zorunlu “Operatör Kodu” ile ilgili sizleri bilgilendirmek isteriz. (bknz. Ek: CLI’ya İlişkin Düzenlemeler – Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu Kararı, 1.sayfa, 5.Madde)
·         Yeni düzenlemeye göre, Türk Telekomünikasyon A.Ş. tarafından, Avea Kurumsal SMS Sistemleri üzerinden gönderilen, Toplu SMS, OTP SMS, TCKN SMS, vb. içeriklerinin sonuna, Avea’nın operatör kodu olan B001” ifadesinin eklenmesi gerekmektedir. Bu kod Türk Telekom tarafından eklenecek olup müşteri tarafından eklenmeyecektir.
·         4 karakter içeren operatör kodu bilgisinin, SMS metni ile birleşmemesi için bir karakter boşluk bırakılarak toplamda 5 karakter olacak şekilde sistemlerimiz tarafından SMS metninin sonuna otomatik olarak eklenmesi tarafımızca sağlanacaktır.
·         Otomatik olarak eklenecek olan kod, 5 karakterden oluşacağı için, bundan sonra SMS metinlerinde kullanılabilecek karakter sayısı, ilk SMS için 155 karakter olacaktır.

·        Toplu  SMS’de, mesaj metni operatör kodu dahil olarak 160 karakteri geçtiği takdirde, single SMS Concat’a dönecek olup, teknik tabloyu örnek soru ve cevaplar kısmında görebilirsiniz.

  • OTP SMS ürününe mesaj metnin 155 karakteri aşması durumuda SMS gönderimlerinde hata alınacaktır. ( OTP ürününde single SMS Concat’a dönüşememektedir )
  • TCKN SMS gönderimlerinde aşağıda belirtilen Concat SMS maksimum karakter sayısı, maksimum mesaj sayısı ve karakter bölünmeleri geçerli olacaktır
  • Yeni düzenleme ile maksimum karakter sayıları:

Concat SMS: 913 karakter,
Unicode SMS: 598 karakter
WAP PUSH: 741 karakter,
Flash SMS: 155 karakter,
OTP/VIP SMS: 155 karakter olacaktır

Örnek Soru ve Cevapları 

  • Concat SMS de max karakter sayısının  son 5 karakterini sistem  operatör kodunu eklediği durumda hesaplama nasıl sağlanır?

Concat SMS Karakter Yapısı
6 SMS  153 + 153 + 153 + 153 + 153 + 148
5 SMS  153 + 153 + 153 + 153 + 148
4 SMS  153 + 153 + 153 + 148
3 SMS  153 + 153 + 148
2 SMS  153 + 148
1 SMS  155

  • Unicode SMS için her parça 67 karakter olarak hesaplanıp, raporlaması Concat SMS gibi yapılıyordu. Bu durumda hesaplama nasıl sağlanır?

Unicode Karakter Yapısı
9 SMS 67 + 67 + 67 + 67 + 67 + 67 + 67 + 67 + 62
8 SMS 67 + 67 + 67 + 67 + 67 + 67 + 67 + 62
7 SMS 67 + 67 + 67 + 67 + 67 + 67 + 62
6 SMS 67 + 67 + 67 + 67 + 67 + 62
5 SMS 67 + 67 + 67 + 67 + 62
4 SMS 67 + 67 + 67 + 62
3 SMS 67 + 67 + 62
2 SMS 67 + 62
1 SMS 65

  • 598 karakterli bir SMS nasıl raporlanacaktır?

153 + 153 + 153 + 139 olacak şekilde 4 SMS olarak raporlanacaktır.

  • Ücretlendirmede bir değişiklik sağlandı mı?

Ücretlendirmede herhangi bir değişiklik yapılmamıştır. Ücretlendirme hesaplanırken  +5 karakteri de dahil edilerek hesaplandırılmaktadır.

Örnek: 156 karakterlik bir SMS’e 5 karakter de Operatör Kodu eklenerek toplam karakter sayısı 160 karakteri geçtiği için 2 SMS şeklinde ücretlenecektir. Her Concat SMS artışında bu hususa dikkat edilmesi gerekmektedir.

UYARI
Zorunlu BTK kodunu SMS ’lere eklediğimizi bilerek mevcut hesaplamalarınızda bu durumu dikkate almalısınız.

Ücretsiz Hesap Taşıma

Daha önce çalıştığınız firmanız hizmetinden memnun değilseniz ya da daha uygun fiyata toplu sms almak istiyorsanız hesabınızı sizin adınıza ücretsiz taşıyoruz. Veri kaybı olmaması için titizlikle çalışıyoruz üstelik güvenlik ve gizliliğe son derece önem veriyoruz.

Online Kredi İadesi

Gönderdiğiniz toplu smsler, karşı tarafın telefonu kapalı olması ve ya şebekenin çekmemesi nedeniyle hataya düşen ve ulaşmayan mesajlarınızın kredisini anında hesabınıza geri yükler.

Online Raporlama

İSOBİL Güçlü Raporlama sistemi, anlık çalışır ve mesaj gönderimlerinizin başladığı andan itibaren sonuçları ekranınıza yansıtır. Böylece mesajınızın ulaştığı ve ulaşmadığı kişileri, saat-tarih-ulaşmama sebepleri gibi kriterleri de size belirterek sunar.

Kara Liste Filtresi

Geliştirilmiş kara liste sistemi sayesinde mesajlarınız istemediğiniz kişilere ya da sizden mesaj almak istemeyenlere hiçbir şekilde mesaj ulaşmaz.

Online Excel Aktarımı

Excel’den kolay aktarım modülü sayesinde Excel 97-2003 ve Excel 2007-2010 dosyalarınızı birkaç saniye içerisinde kolayca rehberinize aktarabilirsiniz. Ve dilediğiniz kadar grup oluşturabilirsiniz.

Bulut Panel

İnternete bağlı olduğunuz her cihazdan kolayca sms panelinize giriş yapabilir, toplu sms gönderebilir ve göndermiş olduğunuz mesajların raporlarını anlık sorgulayabilirsiniz.

7/24 Müşteri Desteği

Sorunsuz ve Hızlı bir şekilde hizmet sunmayı amaçlayan İSOBİL olarak takıldığınız bir anda müşteri temsilcilerimiz size yardımcı olmak için sadece birkaç tık uzağınızda hazır! İster biz sizi arayalım ister siz bizi arayın.

Çok Hızlı Gönderim

Gelişmiş altyapımız ve operatörler ile doğrudan olan ara bağlantımız sayesinde göndereceğiniz mesajlar birkaç saniye içerisinde ulaşır. Mesajlarınızı gönderin ve arkanıza yaslanın.

Online Alışveriş

Online alışveriş sistemimiz ile web sitemiz üzerinden güvenli ve hızlı bir şekilde toplu sms paketlerimizden istediğiniz alımı gerçekleştirebilirsiniz.

SMS Mobil Uygulaması

İSOBİL Mobil Uygulaması ile çok daha hızlı bir şekilde kontrol panelinize erişip, gruplarınıza mesaj gönderebilirsiniz. Kısacası işlerinizi daha da hızlandırmak için mobil uygulamanız hazır.

Hitaplı Mesaj Gönderimi

Müşterilerinize, üyelerinize veya kullanıcılarınıza gelişmiş sms panelimiz sayesinde kişilerinizi kendi adına ve soyadına özel mesaj gönderebilmenizi sağlıyoruz. Üstelik hiçbir fiyat farkı olamadan bu hizmeti sunuyoruz.

Şifre İşlemleri

Gizliliğe son derece önem veren bir kurum olarak şifrelerinizi istediğiniz zaman istediğiniz şekilde değiştirebileceğiniz bir panel sunuyoruz. Teknoloji dünyasının içerisinde olduğumuz için kullandığınız tüm şifrelerinizi sık sık değiştirmenizi öneriyoruz.

İleri Tarihli Gönderim

Güçlü Kontrol Panelimiz ile mesaj atmak için devamlı sisteme giriş yaparak vakit kaybetmeyin. Sisteme bir kez giriş yapıp 1 haftalık, 1 aylık, 1 senelik belirlediniz mesajlarınızı ileri tarihe ayarlarsanız sistemimiz otomatik olarak o gün ve saatte mesajı gönderecektir.

Otomatik Kredi Hatırlatması

Kaç kredinizin kaldığını otomatik kredi hatırlatması sistemimiz ile belirlediğiniz kredi adedinden aşağıya düştüğünüzde cep telefonunuza anında mesaj olarak iletiyoruz. İnsanlık hali unutabilirsiniz.

Hazır Mesaj Oluşturma

Hazır Mesaj Oluşturma sistemimiz ile her seferinde aynı mesajı yazmanıza gerek kalmıyor. Bir kere mesajınızı hazırlıyorsunuz ve istediğiniz zaman hazırladığınız mesajı tekrar tekrar gönderebilme imkânı sağlıyoruz